A  A  A

. . . wróć

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto w CiężkowicachRezerwat "Skamieniałe Miasto" położony jest na Pogórzu Ciężkowickim. Został objęty ochroną w 1931 roku jako zabytek przyrody, a w 1974 roku jako rezerwat przyrody nieożywionej. Obejmuje północno-zachodnie stoki wzniesienia "Skała", zajmując powierzchnię około 15ha. Skamieniałe Miasto do doskonałe miejsce na wycieczki weekendowe nie tylko w okresie wakacyjnym, ale o każdej porze roku.
"Skamieniałe Miasto" to rezerwat geologiczny, w którym głównym przedmiotem ochrony są malownicze skałki zbudowane z piaskowca nazywanego ciężkowickim. Skałki te posiadają oryginalne kształty - można w nich odnaleźć starodawne miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem, oraz zaklęte w kamień postacie ludzi i zwierząt: czarownicę, cygankę, żółwia, borsuka, itp.

O powstaniu "Skamieniałego Miasta" krąży wiele podań i legend - jedna z nich mówi, że dawny gród skamieniał, ponieważ jego mieszkańcy prowadzili rozwiązły tryb życia. Właściwie z każdą ze skałek wiąże się odrębna legenda: "Czarownica" to dawny budynek więzienia, "Warownie" inaczej "Sowy" miały ponoć pilnować wejścia do legendarnego grodu, "Borsuk" to skamieniały rycerz - skąpiec, a "Skałka z krzyżem" to kościół przegrany przez proboszcza w kości na rzecz diabła.

Skamieniałe Miasto
Skamieniałe Miasto
Skamieniałe Miasto

. . . wróć