A  A  A

. . . wróć

Przewodnik: Rezerwat Wąwóz Homole w Małych Pieninach

Aktywne Zwiedzanie z Przewodnikiem-Animatorem w Wąwozie Homole 

Czas zwiedzania 2 lub 3 godz. 
Trasa: Wąwóz Homole, Dubantowska Dolinka, Jameriskowa Skała, punkt widookowy, szałas Bukowinki, Jaworki. Start i zakończenie: wejście do Wąwozu Homole. 
 

Rezerwacja przewodnika:
aktywnezwiedzanie@gmail.com, tel. 733-731-725

Przewodnik: Rezerwat Wąwóz Homole w Małych Pieninach


Wąwóz Homole
 uważany jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pienin. Położony u stóp ich najwyższego szczytu, zachwyca wysokimi ścianami porośniętymi murawami naskalnymi. Już kilkaset lat temu, poprzedni mieszkańcy tych terenów, rusini szlachtowscy, zauważyli wyjątkowe walory trudno dostępnego wąwozu wypasając w nim owce. Z powodu wysokich ścian nie mogły nigdzie uciec. To także łemkowie, używając dla określenia śliskich, obłych kamieni słowa gomoły, homoły są autorami dzisiejszej nazwy wąwozu. W 1963 r. został on objęty ochroną jako rezerwatprzyrody, a w 1967 r. otrzymał imię jednego z głównych piewców piękna Pienin, Jana Wiktora.


Przewodnik: Rezerwat Wąwóz Homole w Małych Pieninach 

Trasa jest urozmaicona: mostki, podesty, metalowe schodki. Czasem przechodzi się wprost po kamieniach. Jest trochę podejść, jednak nie są one strome i męczące. Na całej trasie pokonujemy ok. 130 m przewyższenia. Od Szałasu Bukowiki do Jaworek kamienista droga prowadzi cały czas w dół.

Przebieg wycieczki. 
Przez wąwóz prowadzi szlak koloru zielonego. Przy wejściu znajduje się wiata z tablicami edukacyjnymi, gdzie można chwilę odpocząć, poczytać o historii i przyrodzie rezerwatu oraz obejrzeć zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Przechodząc przez drewniany mostek znajdziemy się już wewnątrz wąwozu, pomiędzy wysokimi ścianami skalnymi. Po lewej stronie mijamy kolejno Wapiennik, Grzebień, Niską Skałę i Wysoką Skałę. Ta strona wąwozu nazywana jest Szastowską Homolą, druga natomiast Prokwitowską Homolą. Ściany skalne sięgają wysokości 120 m od dna wąwozu. Przechodząc przez szereg podestów, mostków czy bezpośrednio po kamieniach docieramy do miejsca, gdzie metalowe schodki prowadzą do góry. Wspinając się nimi warto spojrzeć w prawo na kaskady wodne, które tworzy tu potok Kamionka. Po krótkiej wspinaczce wychodzimy na Dubantowską Dolinkę, gdzie zainteresowanie wzbudzają Kamienne Księgi. Według legend zapisane są w nich dzieje całej ludzkości. Nad polaną góruje Czajakowa Skała, gdzie uważny obserwator będzie mógł dojrzeć ciekawy przykład fałdu leżącego i zadumać się chwilę nad tym, jak powstały Pieniny.
W tym miejscu Wąwóz Homole już się kończy, ale warto przedłużyć wycieczkę i pójść dalej. Szlak prowadzi lasem, podmokłym terenem, gdzie nawet w gorące dni zdarza się błoto i wychodzi na kolejną polanę, nad którą góruje Jameriskowa Skałka. Tu mamy trzy możliwości dalszej drogi. Możemy pójść dalej zielonym szlakiem w prawo, na Wysoką, czyli najwyższy szczyt Pienin. Możemy pójść w lewo, prosto do restauracji Szałas Bukowinki. Możemy też pójść prosto, obok Jameriskowej Skałki, trochę do góry i wyjść na jeden z piękniejszych punktów widokowych w Pieninach.

Co ciekawego spotkasz po drodze?

Potok Kamionka
Spływa z północnych stoków Wysokiej i uchodzi do Grajcarka, przepływa przez cały wąwóz. Ten niewielki potok odegrał dużą rolę przy tworzeniu koryta wąwozu. Spływając po skałach z wielką prędkością niósł materiał skalny i rzeźbił podłoże. Tworzy on tutaj malownicze kaskady a turystom odwiedzającym rezerwat nieustannie towarzyszy jego szum i przyjemny chłód.

Wapiennik
Łemkowie z Jaworek już od dawna potrafili wykorzystać kamień wapienny naturalnie występujący w skałach pienińskich. Stali się fachowcami w wypalaniu wapna. W piecach zwanych wapiennikami potrafili uzyskać temperaturę dochodzącą do 1200 stopni C. Ostatni taki wapiennik stał niedaleko parkingu przy Wąwozie Homole. Może do niego właśnie nawiązuje nazwa pierwszej skały w rezerwacie?

Dubantowska Dolinka
Po przejściu Wąwozu Homole wychodzimy na polanę – to właśnie Dubantowska Dolinka. Znajdują się tu stoły i ławki, gdzie można odpocząć. Dookoła wznosii się kilka ciekawych geologicznie skał. Wiosną teren staje się podmokły i czasem można tu spotkać kumaki górskie.

Kamienne Księgi
Skała znajdująca się przy Dubantowskiej Dolince. Swoim kształtem przypomina poukładane na sobie, w stosie, księgi. Według legend zapisana są w nich losy całej ludzkości. Nikt jednak nie jest w stanie ich odczytać…

Czajakowa Skała
Wysoka skała wznosząca się nad Dubantowską Dolinką. Warto podejść do niej bliżej ścieżką, aby przyjrzeć się dokładniej jej budowie. Podążając wzrokiem wzdłuż kolorów warstw skalnych możemy dojrzeć fałd leżący.

Jameriskowa Skałka
Wysoka na około 10 m skała znajdująca się nad rozdrożem. Można stąd ruszyć dalej zielonym szlakiem na Wysoką lub wybrać opcję zejścia do Jaworek obok Szałasu Bukowinki. W skale znajduje się najdłuższa, mająca ok. 57 m, jaskinia w Pieninach. Nie jest ona jednak udostępniana turystom.

Punkt Widokowy
Przechodząc ścieżką do góry, obok Jameriskowej Skałki można wyjść na punkt widokowy. Rozciągająca się stąd panorama należy do jednej z piękniejszych w Pieninach. Patrząc w kierunku północnym widzimy Beskid Sądecki, z jego najwyższym szczytem, Radziejową (można dostrzec wieżę widokową na szczycie). Natomiast bardziej z lewej strony mamy znajdujący się w Gorcach Lubań.

Bukowinki
Można tu odpocząć, zjeść oscypki, wypić kawę, nacieszyć się widokami – czyli to, co turysta lubi najbardziej. Na rozległej polanie znajduje się restauracja “Szałas Bukowinki”, bacówka oraz kolejka krzesełkowa, którą można zjechać do Jaworek. Często można spotkać tu pasące się owce i krowy. Zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski.

Praktyczne informacje:
Parkingi:
Duży parking znajduje się około 200 m przed wejściem do Wąwozu Homole (jadąc od strony Szczawnicy), po prawej stronie, przy Szałasie Homole. Mogą tu parkować zarówno samochody osobowe, jak i autokary. Znajdują się tu obiekty gastronomiczne, toalety oraz stoiska z pamiątkami.
Mniejszy parking znajduje się około 100 m za wejściem do Wąwozu Homole (jadąc od strony Szczawnicy), po prawej stronie. Mogą tu parkować zarówno samochody osobowe jak i autokary. Brak obiektów gastronomicznych i toalet.

Toalety:
W samym Wąwozie Homole nie ma toalet. Znajdują się one jedynie przy parkingu oraz w restauracji Szałas Bukowinki.

Cena wstępu:
Za wejście do rezerwatu nie jest pobierana opłata.

Jak się ubrać?
Przejście trasą przez Wąwóz Homole ma charakter wycieczki górskiej. Ważnym elementem ubioru jest dobre obuwie, najlepiej z zabudowaną kostką i twardą podeszwą. Trasa często prowadzi przez kamienie, a na szlaku nawet w słoneczne dni zdarza się błoto. Zawsze warto mieć w plecaku coś na deszcz i słońce.

Co spakować?
Ważnym wyposażeniem turysty jest woda: podczas ruchu, zwłaszcza w słoneczny dzień tracimy dużo płynów. Warto spakować też coś do jedzenia: wiadomo, że w górach zawsze ma się większy apetyt. Na trasie nie ma sklepów, dopiero w Szałasie Bukowinki można kupić coś do jedzenia. Czasem na szlaku można spotkać bacę, oferującego oscypki.

Kiedy najlepiej zwiedzić Wąwóz Homole?
Wiosną, kiedy zieleń jest najpiękniejsza, a gdzieniegdzie spotkać można wiosenne kwiatki? Jesienią, kiedy żółto-brązowo-czerwone liście najbardziej wyróżniają się na tle białych skał? Zimą, kiedy wszędzie jest biało, a na potoku tworzą się małe lodospady? A może jednak upalnym latem, kiedy najbardziej można docenić cień i chłód potoku? Każda pora roku jest dobra. Warto jednak pamiętać, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Prawdziwą ciszę i spokój można tam spotkać na przykład wczesnym rankiem.

Chcesz dużo zobaczyć, ale nie masz dużo czasu?
Lubisz spacerować, ale nie chcesz bardzo się zmęczyć?
Jesteś ciekawy, skąd wzięły się góry, a nie lubisz słuchać naukowych wykładów o geologii?
Wolisz patrzeć z dołu do góry niż z góry na dół?

Jeżeli tak, zapraszamy do Wąwozu Homole!

. . . wróć